3M 929450-01-25-I
929450-01-25-I picture photo
Mfg. Part Number
929450-01-25-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 25POS
Datasheet Download
929450-01-25-I.pdf
Availability of 929450-01-25-I
QUANTITY
929450-01-25-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929450-01-25-I
Internal Part NumberEIS-929450-01-25-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929450-01-25-I
Related Links929450-, 929450-01-25-I Datasheet, 3M Distributor
929450-01-25-I Details Description
Related parts for 929450-01-25-I
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG11G/AF11/AFG11G datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
08+08 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT datasheet.pdf