ASSMANN WSW Components A-TB508-HG19
A-TB508-HG19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HG19
Datasheet Download
A-TB508-HG19.pdf
Availability of A-TB508-HG19
QUANTITY
A-TB508-HG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HG19
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HG19
Related LinksA-TB50, A-TB508-HG19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HG19 Details Description
Related parts for A-TB508-HG19
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 17VC SOT23-6 datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT O/CAP 8CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S /33 10CR 36" NI datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf