3M 929500-01-02-RK
929500-01-02-RK picture photo
Mfg. Part Number
929500-01-02-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 2POS
Datasheet Download
929500-01-02-RK.pdf
Availability of 929500-01-02-RK
QUANTITY
929500-01-02-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929500-01-02-RK
Internal Part NumberEIS-929500-01-02-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929500-01-02-RK
Related Links929500-, 929500-01-02-RK Datasheet, 3M Distributor
929500-01-02-RK Details Description
Related parts for 929500-01-02-RK
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 9.1 OHM 0404 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf