3M 929500-01-13-RK
929500-01-13-RK picture photo
Mfg. Part Number
929500-01-13-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 13POS
Datasheet Download
929500-01-13-RK.pdf
Availability of 929500-01-13-RK
QUANTITY
929500-01-13-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929500-01-13-RK
Internal Part NumberEIS-929500-01-13-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929500-01-13-RK
Related Links929500-, 929500-01-13-RK Datasheet, 3M Distributor
929500-01-13-RK Details Description
Related parts for 929500-01-13-RK
VARISTOR 30V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
PET 3/8" YELLOW 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf