3M 929500-01-18-RK
929500-01-18-RK picture photo
Mfg. Part Number
929500-01-18-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 18POS
Datasheet Download
929500-01-18-RK.pdf
Availability of 929500-01-18-RK
QUANTITY
929500-01-18-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929500-01-18-RK
Internal Part NumberEIS-929500-01-18-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929500-01-18-RK
Related Links929500-, 929500-01-18-RK Datasheet, 3M Distributor
929500-01-18-RK Details Description
Related parts for 929500-01-18-RK
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
OFF-LOC-REMOTE datasheet.pdf
PROBE AIR TEMP SUREGRIP TYPE-K datasheet.pdf
SWITCH REPLACEMENT 2-SPEED MOM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf