Richtek USA Inc. RT9169-28GV
RT9169-28GV picture photo
Mfg. Part Number
RT9169-28GV
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-3
Datasheet Download
RT9169-28GV.pdf
Availability of RT9169-28GV
QUANTITY
RT9169-28GV Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9169-28GV
Internal Part NumberEIS-RT9169-28GV
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9169-28GV
Related LinksRT916, RT9169-28GV Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9169-28GV Details Description
Related parts for RT9169-28GV
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8MAP datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
WIREWAY CROSS FITTING 2.5X2.5" datasheet.pdf
F6 QUIET SLEEVING 1/2" BLK 75' datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 33 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
LED COB CXA3590 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 10 V datasheet.pdf