3M 929550-01-13-I
929550-01-13-I picture photo
Mfg. Part Number
929550-01-13-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 13POS
Datasheet Download
929550-01-13-I.pdf
Availability of 929550-01-13-I
QUANTITY
929550-01-13-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929550-01-13-I
Internal Part NumberEIS-929550-01-13-I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929550-01-13-I
Related Links929550-, 929550-01-13-I Datasheet, 3M Distributor
929550-01-13-I Details Description
Related parts for 929550-01-13-I
RES SMD 510 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 38POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN FLOOD LIGHT DISPLAY 1POS datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 110A SP3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C SLVR datasheet.pdf
RF ENGINE 2.4GHZ 2MBPS UFL SMT datasheet.pdf