Vishay/Dale D55342K07B18E0RWSV
D55342K07B18E0RWSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B18E0RWSV
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B18E0RWSV.pdf
Availability of D55342K07B18E0RWSV
QUANTITY
D55342K07B18E0RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B18E0RWSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B18E0RWSV
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B18E0RWSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B18E0RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B18E0RWSV Details Description
Related parts for D55342K07B18E0RWSV
SHOULDER SCREW KNOB SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 45NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT SGL SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf