3M 929647-02-18-EU
929647-02-18-EU picture photo
Mfg. Part Number
929647-02-18-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS
Datasheet Download
929647-02-18-EU.pdf
Availability of 929647-02-18-EU
QUANTITY
929647-02-18-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-02-18-EU
Internal Part NumberEIS-929647-02-18-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-02-18-EU
Related Links929647-, 929647-02-18-EU Datasheet, 3M Distributor
929647-02-18-EU Details Description
Related parts for 929647-02-18-EU
TCO 250VAC 2A 86C(187F) AXIAL datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CABLE ADAPTER MOUSE PS/2 15CM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CBL USB A RCPT-MCR A PLUG 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 600mA Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V SMD datasheet.pdf