3M 929647-03-19-I
929647-03-19-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-03-19-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 19POS
Datasheet Download
929647-03-19-I.pdf
Availability of 929647-03-19-I
QUANTITY
929647-03-19-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-03-19-I
Internal Part NumberEIS-929647-03-19-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-03-19-I
Related Links929647-, 929647-03-19-I Datasheet, 3M Distributor
929647-03-19-I Details Description
Related parts for 929647-03-19-I
FIXED IND 82NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COAX CABLE 75 OHM 6' 4C datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf