3M 929647-04-29-EU
929647-04-29-EU picture photo
Mfg. Part Number
929647-04-29-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS
Datasheet Download
929647-04-29-EU.pdf
Availability of 929647-04-29-EU
QUANTITY
929647-04-29-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-04-29-EU
Internal Part NumberEIS-929647-04-29-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-04-29-EU
Related Links929647-, 929647-04-29-EU Datasheet, 3M Distributor
929647-04-29-EU Details Description
Related parts for 929647-04-29-EU
IC 80C51 MCU FLASH 32K 44-PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DRVR H-BRDG 100V 1.25A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 5A 5-15VDC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL85033 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf