3M 929647-05-12-EU
929647-05-12-EU picture photo
Mfg. Part Number
929647-05-12-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS
Datasheet Download
929647-05-12-EU.pdf
Availability of 929647-05-12-EU
QUANTITY
929647-05-12-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-05-12-EU
Internal Part NumberEIS-929647-05-12-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-05-12-EU
Related Links929647-, 929647-05-12-EU Datasheet, 3M Distributor
929647-05-12-EU Details Description
Related parts for 929647-05-12-EU
CHASSIS ALUM NATURAL 6"L X 10"W datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET RF SOT426 D2PAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SPI/SRL 500K 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf