3M 929647-09-14-I
929647-09-14-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-09-14-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS
Datasheet Download
929647-09-14-I.pdf
Availability of 929647-09-14-I
QUANTITY
929647-09-14-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-09-14-I
Internal Part NumberEIS-929647-09-14-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-09-14-I
Related Links929647-, 929647-09-14-I Datasheet, 3M Distributor
929647-09-14-I Details Description
Related parts for 929647-09-14-I
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 18 POS .256 SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 333W TO263-3 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
06 WAY M/CRIMP L/BORE F/LATCH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf