TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ35AE
D38999/26WJ35AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ35AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ35AE.pdf
Availability of D38999/26WJ35AE
QUANTITY
D38999/26WJ35AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ35AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ35AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ35AE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ35AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ35AE Details Description
Related parts for D38999/26WJ35AE
FIXED IND 68UH 450MA 1.21 OHM datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
SOFTWARE PROGRAM FOR MILLENIUM 3 datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
RES 40 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO213AB datasheet.pdf