3M 929647-09-18-I
929647-09-18-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-09-18-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS
Datasheet Download
929647-09-18-I.pdf
Availability of 929647-09-18-I
QUANTITY
929647-09-18-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-09-18-I
Internal Part NumberEIS-929647-09-18-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-09-18-I
Related Links929647-, 929647-09-18-I Datasheet, 3M Distributor
929647-09-18-I Details Description
Related parts for 929647-09-18-I
MICRO 51POS SKT 30" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 4POS PCB datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 48 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER .6MM 12POS PWR TERM datasheet.pdf