3M 929648-01-18-EU
929648-01-18-EU picture photo
Mfg. Part Number
929648-01-18-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS R/A .100" GOLD
Datasheet Download
929648-01-18-EU.pdf
Availability of 929648-01-18-EU
QUANTITY
929648-01-18-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929648-01-18-EU
Internal Part NumberEIS-929648-01-18-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929648-01-18-EU
Related Links929648-, 929648-01-18-EU Datasheet, 3M Distributor
929648-01-18-EU Details Description
Related parts for 929648-01-18-EU
IC ADC 1CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SC70-3 datasheet.pdf
LED LIGHT BAR 8.89X8.89MM YLW datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 6-4 WHITE 14' datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf