Bourns Inc. CR0402-FX-1152GLF
CR0402-FX-1152GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1152GLF
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1152GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1152GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1152GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1152GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1152GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1152GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1152GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1152GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1152GLF
FIXED IND 4.7UH 10A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 103K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.4A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 3.3MM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf