3M 929648-05-12-I
929648-05-12-I picture photo
Mfg. Part Number
929648-05-12-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS R/A .100" GOLD
Datasheet Download
929648-05-12-I.pdf
Availability of 929648-05-12-I
QUANTITY
929648-05-12-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929648-05-12-I
Internal Part NumberEIS-929648-05-12-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929648-05-12-I
Related Links929648-, 929648-05-12-I Datasheet, 3M Distributor
929648-05-12-I Details Description
Related parts for 929648-05-12-I
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 16-28 VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 50POS datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/2-24 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 11A datasheet.pdf