3M 929665-03-36-EU
929665-03-36-EU picture photo
Mfg. Part Number
929665-03-36-EU
Brief Description
CONN HEADER 72POS DL .100" GO
Datasheet Download
929665-03-36-EU.pdf
Availability of 929665-03-36-EU
QUANTITY
929665-03-36-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929665-03-36-EU
Internal Part NumberEIS-929665-03-36-EU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929665-03-36-EU
Related Links929665-, 929665-03-36-EU Datasheet, 3M Distributor
929665-03-36-EU Details Description
Related parts for 929665-03-36-EU
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
IC PC CLOCK 3.3V 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 2POS datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 5W datasheet.pdf