NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC853TZT100A
MPC853TZT100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC853TZT100A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC853TZT100A.pdf
Availability of MPC853TZT100A
QUANTITY
MPC853TZT100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC853TZT100A
Internal Part NumberEIS-MPC853TZT100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C