3M 929665-04-22-I
929665-04-22-I picture photo
Mfg. Part Number
929665-04-22-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS
Datasheet Download
929665-04-22-I.pdf
Availability of 929665-04-22-I
QUANTITY
929665-04-22-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929665-04-22-I
Internal Part NumberEIS-929665-04-22-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929665-04-22-I
Related Links929665-, 929665-04-22-I Datasheet, 3M Distributor
929665-04-22-I Details Description
Related parts for 929665-04-22-I
IC MULTIPLEXER 8X1 20PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX datasheet.pdf
SWITCH SPST 10 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI LEVEL X,X,R/G datasheet.pdf
CONN BANANA PLUG STD BLACK 16AWG datasheet.pdf
LP3R 5.08/63/90 3.2SN OR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 5A DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM datasheet.pdf