3M 929665-05-27-I
929665-05-27-I picture photo
Mfg. Part Number
929665-05-27-I
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS
Datasheet Download
929665-05-27-I.pdf
Availability of 929665-05-27-I
QUANTITY
929665-05-27-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929665-05-27-I
Internal Part NumberEIS-929665-05-27-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929665-05-27-I
Related Links929665-, 929665-05-27-I Datasheet, 3M Distributor
929665-05-27-I Details Description
Related parts for 929665-05-27-I
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY POL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.002K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf