3M 929705-06-21-EU
929705-06-21-EU picture photo
Mfg. Part Number
929705-06-21-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 21POS STR .100" GOLD
Datasheet Download
929705-06-21-EU.pdf
Availability of 929705-06-21-EU
QUANTITY
929705-06-21-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929705-06-21-EU
Internal Part NumberEIS-929705-06-21-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929705-06-21-EU
Related Links929705-, 929705-06-21-EU Datasheet, 3M Distributor
929705-06-21-EU Details Description
Related parts for 929705-06-21-EU
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 5A TO263AB datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 93.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LCD/UPC DPX JPR SM 2MM RSR 1M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf