3M 929705-11-20-I
929705-11-20-I picture photo
Mfg. Part Number
929705-11-20-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS STR .100" GOLD
Datasheet Download
929705-11-20-I.pdf
Availability of 929705-11-20-I
QUANTITY
929705-11-20-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929705-11-20-I
Internal Part NumberEIS-929705-11-20-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929705-11-20-I
Related Links929705-, 929705-11-20-I Datasheet, 3M Distributor
929705-11-20-I Details Description
Related parts for 929705-11-20-I
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TFLEX XS480 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HDM 5EAPR110F155F K datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf