3M 929715-01-20-EU
929715-01-20-EU picture photo
Mfg. Part Number
929715-01-20-EU
Brief Description
CONN HEADER 40POS DUAL .100 STR
Datasheet Download
929715-01-20-EU.pdf
Availability of 929715-01-20-EU
QUANTITY
929715-01-20-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929715-01-20-EU
Internal Part NumberEIS-929715-01-20-EU
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929715-01-20-EU
Related Links929715-, 929715-01-20-EU Datasheet, 3M Distributor
929715-01-20-EU Details Description
Related parts for 929715-01-20-EU
CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf