3M 929715-10-29-I
929715-10-29-I picture photo
Mfg. Part Number
929715-10-29-I
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS
Datasheet Download
929715-10-29-I.pdf
Availability of 929715-10-29-I
QUANTITY
929715-10-29-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929715-10-29-I
Internal Part NumberEIS-929715-10-29-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions58
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929715-10-29-I
Related Links929715-, 929715-10-29-I Datasheet, 3M Distributor
929715-10-29-I Details Description
Related parts for 929715-10-29-I
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
001LF QUICKIE HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 9.2A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO 80MSPS LTC2143-14 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL REAR datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR KEPLER2 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf