3M 929745-01-19-EU
929745-01-19-EU picture photo
Mfg. Part Number
929745-01-19-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 38POS DUAL .100" R/A
Datasheet Download
929745-01-19-EU.pdf
Availability of 929745-01-19-EU
QUANTITY
929745-01-19-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929745-01-19-EU
Internal Part NumberEIS-929745-01-19-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929745-01-19-EU
Related Links929745-, 929745-01-19-EU Datasheet, 3M Distributor
929745-01-19-EU Details Description
Related parts for 929745-01-19-EU
IC BATT CHARGER W/PROG TERM 8DFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf