3M 929834-02-14-RK
929834-02-14-RK picture photo
Mfg. Part Number
929834-02-14-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS
Datasheet Download
929834-02-14-RK.pdf
Availability of 929834-02-14-RK
QUANTITY
929834-02-14-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929834-02-14-RK
Internal Part NumberEIS-929834-02-14-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929834-02-14-RK
Related Links929834-, 929834-02-14-RK Datasheet, 3M Distributor
929834-02-14-RK Details Description
Related parts for 929834-02-14-RK
IC DAS 12-BIT 100KSPS BUS 28-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SER 76KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 16POS 5MM datasheet.pdf
07 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
LED ACCY NVIS CAP YELLOW datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SPST ROUND ROCKER SWITCH datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET,BUTTON HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf