Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
HIF3FC-14PA-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN HDR 14POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-14PA-2.54DSA(72).pdf
Availability of HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
QUANTITY
HIF3FC-14PA-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
Related LinksHIF3FC-14PA, HIF3FC-14PA-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-14PA-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for HIF3FC-14PA-2.54DSA(72)
IC 8 BIT SHIFT REGISTER 16-DIP datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
32 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA, 750mA, 1.5A Backlight 20-DSBGA (2.04x1.78) datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf