3M 929835-01-33-RK
929835-01-33-RK picture photo
Mfg. Part Number
929835-01-33-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 33POS
Datasheet Download
929835-01-33-RK.pdf
Availability of 929835-01-33-RK
QUANTITY
929835-01-33-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929835-01-33-RK
Internal Part NumberEIS-929835-01-33-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929835-01-33-RK
Related Links929835-, 929835-01-33-RK Datasheet, 3M Distributor
929835-01-33-RK Details Description
Related parts for 929835-01-33-RK
FILTER LINE 62MH 0.5A TYPE 19N datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
ENCODER OPT LO TORQ PB 16POS PC datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 21.8W D 48VQFN datasheet.pdf
IC PCIE GEN2 MAIN CLOCK 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf