3M 929836-03-18-RK
929836-03-18-RK picture photo
Mfg. Part Number
929836-03-18-RK
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS
Datasheet Download
929836-03-18-RK.pdf
Availability of 929836-03-18-RK
QUANTITY
929836-03-18-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929836-03-18-RK
Internal Part NumberEIS-929836-03-18-RK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929836-03-18-RK
Related Links929836-, 929836-03-18-RK Datasheet, 3M Distributor
929836-03-18-RK Details Description
Related parts for 929836-03-18-RK
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 1206 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 9POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf