3M 929841-01-11-RA
929841-01-11-RA picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-11-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-11-RA.pdf
Availability of 929841-01-11-RA
QUANTITY
929841-01-11-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-11-RA
Internal Part NumberEIS-929841-01-11-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-11-RA
Related Links929841-, 929841-01-11-RA Datasheet, 3M Distributor
929841-01-11-RA Details Description
Related parts for 929841-01-11-RA
MOSFET P-CH 20V 2.3A SOT23-6 datasheet.pdf
IC HI-SIDE DRIVER PWM 14HTSSOP datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.8A (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 360MA DO204 datasheet.pdf
LEAD, SGL END ASSY, LGH datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL CLIP BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf