3M 929841-01-17-RB
929841-01-17-RB picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-17-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-17-RB.pdf
Availability of 929841-01-17-RB
QUANTITY
929841-01-17-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-17-RB
Internal Part NumberEIS-929841-01-17-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-17-RB
Related Links929841-, 929841-01-17-RB Datasheet, 3M Distributor
929841-01-17-RB Details Description
Related parts for 929841-01-17-RB
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 464VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
ANT 900MHZ SPHERE 3DBI SMA MALE datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XADOW IMU 6DOF datasheet.pdf
120UF 63V 12,5X16MM 105C 5000H datasheet.pdf