3M 929841-01-17-RB
929841-01-17-RB picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-17-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-17-RB.pdf
Availability of 929841-01-17-RB
QUANTITY
929841-01-17-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-17-RB
Internal Part NumberEIS-929841-01-17-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-17-RB
Related Links929841-, 929841-01-17-RB Datasheet, 3M Distributor
929841-01-17-RB Details Description
Related parts for 929841-01-17-RB
FIXED IND 100UH 8A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC-DC 1W 5VIN 15VOUT SGL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf