3M 929841-01-31-RA
929841-01-31-RA picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-31-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-31-RA.pdf
Availability of 929841-01-31-RA
QUANTITY
929841-01-31-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-31-RA
Internal Part NumberEIS-929841-01-31-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-31-RA
Related Links929841-, 929841-01-31-RA Datasheet, 3M Distributor
929841-01-31-RA Details Description
Related parts for 929841-01-31-RA
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
105FXE-ST-15-POE SWITCH datasheet.pdf
UV SENSOR EXPANSION CONN CABLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf