3M 929841-01-40-RB
929841-01-40-RB picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-40-RB
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-40-RB.pdf
Availability of 929841-01-40-RB
QUANTITY
929841-01-40-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-40-RB
Internal Part NumberEIS-929841-01-40-RB
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-40-RB
Related Links929841-, 929841-01-40-RB Datasheet, 3M Distributor
929841-01-40-RB Details Description
Related parts for 929841-01-40-RB
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP MICA 25PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W DIN datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO-252-3 datasheet.pdf