3M 929870-01-10-RB
929870-01-10-RB picture photo
Mfg. Part Number
929870-01-10-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929870-01-10-RB.pdf
Availability of 929870-01-10-RB
QUANTITY
929870-01-10-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929870-01-10-RB
Internal Part NumberEIS-929870-01-10-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929870-01-10-RB
Related Links929870-, 929870-01-10-RB Datasheet, 3M Distributor
929870-01-10-RB Details Description
Related parts for 929870-01-10-RB
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 305 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 10V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 31POS datasheet.pdf
OSC TCXO 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf