3M 929974-01-33-RK
929974-01-33-RK picture photo
Mfg. Part Number
929974-01-33-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
929974-01-33-RK.pdf
Availability of 929974-01-33-RK
QUANTITY
929974-01-33-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929974-01-33-RK
Internal Part NumberEIS-929974-01-33-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929974-01-33-RK
Related Links929974-, 929974-01-33-RK Datasheet, 3M Distributor
929974-01-33-RK Details Description
Related parts for 929974-01-33-RK
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CORD COILED JEWEL DUAL ONYX 6' datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4SL-N4NFA-D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
INSERT MALE 16P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.4A 128 MOHM SMD datasheet.pdf