Vicor Corporation V300B8E200BS2
V300B8E200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8E200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8E200BS2.pdf
Availability of V300B8E200BS2
QUANTITY
V300B8E200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8E200BS2
Internal Part NumberEIS-V300B8E200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8E200BS2
Related LinksV300B8, V300B8E200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8E200BS2 Details Description
Related parts for V300B8E200BS2
CONN HDR BRKWAY 21POS VERT 15AU datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 3A VS-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
LED RGB CLEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf