Cornell Dubilier Electronics 930C4P18K-F
930C4P18K-F picture photo
Mfg. Part Number
930C4P18K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
930C4P18K-F.pdf
Availability of 930C4P18K-F
QUANTITY
930C4P18K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 930C4P18K-F
Internal Part NumberEIS-930C4P18K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series930C
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.354" Dia x 1.000" L (9.00mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)930C4P18K-F
Related Links930C4, 930C4P18K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
930C4P18K-F Details Description
Related parts for 930C4P18K-F
CONN PLUG 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 128 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf