TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16JA
DJT10E21-16JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-16JA.pdf
Availability of DJT10E21-16JA
QUANTITY
DJT10E21-16JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16JA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16JA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16JA Details Description
Related parts for DJT10E21-16JA
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-523F datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLER ARM SLO ACT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO 5POS datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf