Cornell Dubilier Electronics 930C4W1P5K-F
930C4W1P5K-F picture photo
Mfg. Part Number
930C4W1P5K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
930C4W1P5K-F.pdf
Availability of 930C4W1P5K-F
QUANTITY
930C4W1P5K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 930C4W1P5K-F
Internal Part NumberEIS-930C4W1P5K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series930C
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.748" L (18.00mm x 44.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)930C4W1P5K-F
Related Links930C4W, 930C4W1P5K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
930C4W1P5K-F Details Description
Related parts for 930C4W1P5K-F
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM FEED-THRU PTFE 6-32 THD datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR PIN RECP WALL datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(TWIN) SKT RE datasheet.pdf
500UF 40V 19.3X41.7 85C AXI datasheet.pdf