FFF 93254-108HLF
93254-108HLF picture photo
Mfg. Part Number
93254-108HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
93254-108HLF.pdf
Availability of 93254-108HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
93254-108HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 93254-108HLF
Internal Part NumberEIS-93254-108HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.353" (8.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93254-108HLF
Related Links93254-, 93254-108HLF Datasheet, FFF Distributor
93254-108HLF Details Description
Related parts for 93254-108HLF
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 294K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 375 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf