Amphenol Industrial PT01P-20-16P(SR)
PT01P-20-16P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-20-16P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01P-20-16P(SR).pdf
Availability of PT01P-20-16P(SR)
QUANTITY
PT01P-20-16P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-20-16P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01P-20-16P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-20-16P(SR)
Related LinksPT01P-20, PT01P-20-16P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-20-16P(SR) Details Description
Related parts for PT01P-20-16P(SR)
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
TERM RING NON INS 16-14AWG datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAULATION LM5050 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT23-3 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 100-500MHZ datasheet.pdf
RES 118 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 10W datasheet.pdf