FFF 93254-418HLF
93254-418HLF picture photo
Mfg. Part Number
93254-418HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
93254-418HLF.pdf
Availability of 93254-418HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
93254-418HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 93254-418HLF
Internal Part NumberEIS-93254-418HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.353" (8.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93254-418HLF
Related Links93254-, 93254-418HLF Datasheet, FFF Distributor
93254-418HLF Details Description
Related parts for 93254-418HLF
DIODE SCHOTTKY 30V 9A DO204AR datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 150V SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
KIT ACCY CDMA/F2 SERIAL EU CORD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA Signage 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf