FFF 93690-101-50LF
93690-101-50LF picture photo
Mfg. Part Number
93690-101-50LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
93690-101-50LF.pdf
Availability of 93690-101-50LF
QUANTITY
93690-101-50LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 93690-101-50LF
Internal Part NumberEIS-93690-101-50LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93690-101-50LF
Related Links93690-1, 93690-101-50LF Datasheet, FFF Distributor
93690-101-50LF Details Description
Related parts for 93690-101-50LF
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRIVER 16 DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 4X1 14SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER RJ45 GIGALINK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOD DIODE 1000V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf