3M 939852-01-10-RA
939852-01-10-RA picture photo
Mfg. Part Number
939852-01-10-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
939852-01-10-RA.pdf
Availability of 939852-01-10-RA
QUANTITY
939852-01-10-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 939852-01-10-RA
Internal Part NumberEIS-939852-01-10-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)939852-01-10-RA
Related Links939852-, 939852-01-10-RA Datasheet, 3M Distributor
939852-01-10-RA Details Description
Related parts for 939852-01-10-RA
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 30A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN UMC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf