Microchip Technology 93LC56A/SN
93LC56A/SN picture photo
Mfg. Part Number
93LC56A/SN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC
Datasheet Download
93LC56A/SN.pdf
Availability of 93LC56A/SN
QUANTITY
93LC56A/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 93LC56A/SN
Internal Part NumberEIS-93LC56A/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93LC56A/SN
Related Links93LC5, 93LC56A/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
93LC56A/SN Details Description
Related parts for 93LC56A/SN
ICL 2.5 OHM 20% 8A 18MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.8A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, AC, 30M -2 X HA datasheet.pdf
TOOL INSERTION MS17805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf