Bourns Inc. 93R1A-R22-A07L
93R1A-R22-A07L picture photo
Mfg. Part Number
93R1A-R22-A07L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250 OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
93R1A-R22-A07L.pdf
Availability of 93R1A-R22-A07L
QUANTITY
93R1A-R22-A07L Order Process
Ship out your order
Specifications of 93R1A-R22-A07L
Internal Part NumberEIS-93R1A-R22-A07L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series93
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93R1A-R22-A07L
Related Links93R1A-R, 93R1A-R22-A07L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
93R1A-R22-A07L Details Description
Related parts for 93R1A-R22-A07L
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR LATCH REF SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STACK MOD 144CKT 15MM datasheet.pdf
RES 3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf