Bourns Inc. 93R1A-R22-A08L
93R1A-R22-A08L picture photo
Mfg. Part Number
93R1A-R22-A08L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
93R1A-R22-A08L.pdf
Availability of 93R1A-R22-A08L
QUANTITY
93R1A-R22-A08L Order Process
Ship out your order
Specifications of 93R1A-R22-A08L
Internal Part NumberEIS-93R1A-R22-A08L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series93
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93R1A-R22-A08L
Related Links93R1A-R, 93R1A-R22-A08L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
93R1A-R22-A08L Details Description
Related parts for 93R1A-R22-A08L
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PINS datasheet.pdf
CABLE BNC MALE W/O BOOT 72" datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
CONN BACKPLANE HDR HOUSING 6POS datasheet.pdf